آموزش زبان روسی
نظرسنجی

 در کدام رشته بیشتر مایل به تحصیل هستید؟

فنی و مهندسی
علوم انسانی
علوم پزشکی
نظرات : 194
مشاهده نتیجه
نرخ ارز
پیوند ها
سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
سفارت بلاروس در جمهوری اسلامی ایران
سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلاروس
سفارت روسیه در جمهوری اسلامی ایران
رایزنی علمی جمهوری اسلامی ایران در مسکو
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو
سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو
وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش زبان روسی
آب و هوا
آخرین اخبار
آمار سایت
 
1 visitors online
بازدید امروز : 369
بازدید دیروز : 359
بازدید کل : 1071360
افراد آنلاین : 1
جغرافیا و آب و هوا


 موقعیت جغرافیایی

جمهوری بلاروس، اروپائی ترین بخش شوروی سابق، از شمال شرقی و شرق به روسیه، از شمال و شمال غربی به جمهوری های لیتوانی و لتونی، از جنوب به اوکراین و از غرب به لهستان محدود می باشد.
مساحت سرزمين بلاروس 207600 کيلومتر مربع بوده که سه برابر مجموع خاک بلژيک و هلند مي‌باشد. اين کشور در 160 مايلي درياي بالتيک قرار دارد. بلاروس سرزمين همواري است که تقريبا يک سوم از خاک آن پوشيده از جنگل مي باشد. سرزمين هموار بلاروس در ارتفاع 180 متري سطح دريا قرار دارد و بلندترين نقطه اين کشور (کوه دزیارژینسکایا) در ارتقاع 370 متري بالاي سطح دريا واقع شده است.
جنگل‌ها ٪۳۴ کل مناظر اين کشور را پوشانده اند و محصولات جنگلی را يکی از پر رونق‌ترين منابع طبيعی برای اين سرزمين می‌کنند. ديگر منابع طبيعی که می‌توان در بلاروس يافت شامل ذخاير ذغال سنگ نارس، مقادير اندکی نفت و گاز طبيعی، گرانيت، دولوميت، سنگ آهک، خاک رسوبی (آهک دار)، گل سفيد، ماسه، شن و خاک رس می‌شود.
جمهوري بلاروس از جايگاه ژئوپوليتيکي و جفرافيايي ممتازي در شرق اروپا برخوردار است و در مسير عبور راه آهن، جاده هاي اتومبيل رو، خطوط لوله نفت و گاز و سيستم هاي ارتباطي بين غرب و شرق اروپا و کشورهاي آسيايي قرار دارد.
سرزمين بلاروس به وسيله يکي از مهمترين بزرگراه هاي اروپا که کوتاه ترين مسير اتصال مناطق شرقي و مرکزي بلاروس به غرب اروپا است، تقسيم شده است.
فاصله بين مينسک تا ويلنيوس(ليتواني) 184 کيلومتر، تا ريگا(لتوني) 468 کيلومتر، تا ورشو(لهستان) 558 کيلومتر، تا کي‌يف(اکراين) 545 کيلومتر، تا مسکو 706 کيلومتر و تا برلين 1060 کيلومتر مي باشد. فاصله غرب تا شرق بلاروس 650 و از شمال تا جنوب اين کشور 560 کيلومتر مي باشد.
آبراه هاي بلاروس قبل از هر چيز بيانگر تاريخ اين کشور مي باشند. تعداد 10800 درياچه بلاروس، مهاجرين اوليه را به خود جلب کرده اند. رود دنيپر بازرگانان دوران باستان و وايکينگ هاي ماجراجو را قادر مي‌ساخت تا به سمت جنوب يعني به کينسا و بيزانس حرکت نمايند و رود دوينا نيز دسترسي به مناطق درياي بالتيک را ميسر مي ساخت. نواحي بالاي رودهاي دنيپر و دوينا موجبات ارتباط اين بخش با رود ولگا و در نهايت با درياي خزر، ايران و جهان عرب را فراهم مي‌نمود. رود پريپيات در جنوب بلاروس به عنوان پل بين دنيپر و ويستولاي لهستان عمل مي کرد.
نيامان يکي ديگر از رودهاي مهم بلاروس است. همچنين شبکه‌اي مرکب از 20000 رود و نهرهاي کوچک، سرزمين بلاروس را پوشانده اند که طول مجموع آن ها به 92 هزار کيلومتر مي رسد. 48 مورد از رودهاي فوق حداقل 100 کيلومتر طول دارند.
در حدود يک پنجم اين سرزمين، بيشتر در ايالت هاي جنوب شرقي و هوميل و ماهيليو، هنوز تحت تاثير فاجعه انفجار سال ۱۹۸۶ نيروگاه هسته‌ای چرنوبيل اوکراين قرار دارد. با اين که مقدار پرتو افکنی از زمان فاجعه تاکنون تا يک درصد کاهش يافته، اما بيشتر اين ناحيه ها به عنوان نواحی غير قابل سکونت درنظر گرفته شده

آب و هوا بلاروس
 
 بلاروس به دلیل نزدیکی به دریای بالتیک، از آب و هوايي معتدل برخوردار است
 
 تابستان هاي آن بيش از 150 روز در سال مي باشد. ميانگين دماي هواي شهر مينسک، پايتخت بلاروس، در ماه ژانويه 5 درجه سانتي گراد زير صفر و ميانگين دماي هواي آن در ماه ژوئيه 19 درجه سانتي گراد بالاي صفر مي باشد. با اين حال دماي هوا در زمستان براي مدت کوتاهي به 25 درجه سانتي گراد زير صفر نيز مي رسد. زمستان های بلاروس بسیار معتدل تر از زمستان های بخش اروپایی روسیه در شرق است. ميانگين بارندگي سالانه نيز بين 560 تا 660 ميلي متر در نوسان مي باشد.
به طور کلي آب و هوای بلاروس از زمستان‌های بسيار سرد (دمای متوسط در ژانويه بين ۸- درجه سلسيوس تا ۲- درجه سلسيوس) تا تابستان‌های خنک و بارانی (ميانگين دمای ۱۵ درجه سلسيوس تا ۲۰درجه سلسيوس) در نوسان است.

 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد مؤسسه روسانا محفوظ می باشد.
طراحی سایت